کارگاه تخصصی "ممیزی انرژی با درجه سرمایه‌گذاری در ساختمان: ارایه دستاوردها و بررسی چالش‌ها" برگزار شد

کارگاه ممیزی

«پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان»، کارگاه «ممیزی انرژی با درجه سرمایه‌گذاری در ساختمان: ارایه دستاوردها و بررسی چالش‌ها» را با ارائه مشاوران بین‌المللی پروژه دکتر دیرک شویده، متخصص انرژی و ساختمان پایدار و دراژن نیکولیک، مشاور بازار بهینه­‌سازی انرژی پروژه و با حضور شرکت‌های خدمات انرژی برگزار کرد.

«پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان»، کارگاه «ممیزی انرژی با درجه سرمایه‌گذاری در ساختمان: ارایه دستاوردها و بررسی چالش‌ها» را با با ارائه مشاوران بین‌المللی پروژه دکتر دیرک شویده، متخصص انرژی و ساختمان پایدار و دراژن نیکولیک، مشاور بازار بهینه­‌سازی انرژی پروژه و حضور شرکت‌های خدمات انرژی، در تاریخ 27 آبان 1398 در سالن آمفی تئاتر پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف برگزار کرد.

در افتتاحیه این کارگاه، علی وطنی، مشاور معاون علمی ‌و‌ فناوری رییس جمهور و مجری ملی پروژه، ضمن تاکید بر نیاز به تربیت متخصصان حوزه بهینه‌­سازی انرژی در کشور، بیان کرد که آینده کشور در بخش انرژی در دست دانشجویان و جوانان است و آنان را پرچمداران بخش بهینه‌­سازی انرژی برشمرد.

نسیم شکاری، مدیر ملی «پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان»، علاوه بر معرفی مولفه‌های پروژه بیان کرد که هدف غایی این پروژه کاهش گازهای گلخانه‌ای در راستای اقدامات مبارزه با تغییرات اقلیم به عنوان یکی از بزرگترین نگرانی‌های جهانی است. وی همچنین اضافه کرد که در مولفه دوم این پروژه که اجرای راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در 400 ساختمان پایلوت در دستور کار قراردارد، هدف استفاده از ظرفیت‌ شرکت‌های خدمات انرژی و دانش بنیان برای اجرا و دستیابی به یک مدل مناسب کسب و کار شرکت‌های خدمات انرژی است تا در نهایت منجر به ایجاد یک بازار بهینه‌سازی انرژی شود. وی اضافه کرد: «تاکنون پروژه در 22 ساختمان عمومی و دولتی منتخب توسط 4 شرکت خدمات انرژی در حال انجام است و در این کارگاه بخش اول فعالیت‌های این شرکت‌ها که ارایه مطالعات ممیزی انرژی با درجه سرمایه‌گذاری است، با متخصصان حوزه بهینه‌سازی انرژی به اشتراک گذارده شده و چالش‌های عملی کار مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد».

در ادامه این کارگاه تخصصی، مریم شکاری و راشد حاجیان، مدیران پروژه‌­های پایلوت در بسته­‌های 7 تایی و 5 تایی، به ارائه نتایج و چالش­‌های ممیزی انرژی ساختمان­‌ها پرداختند. مواردی از جمله ملاحظات و محدودیت‌­های مشتری‌­های دولتی، عدم وجود نقشه ساختمان‌­ها، کنتور مشترک چند ساختمان و تعیین خط مبنا با درنظر گرفتن تنوع کاربری‌ ساختمان‌ها و عدم وجود داده‌های کافی، از چالش­‌های مورد اشاره بود.

دراژن نیکولیک، مشاور بین‌­المللی بخش بازار «پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان»، ضمن معرفی مدل پیشنهادی پروژه برای بازار بهینه‌­سازی انرژی، اشاره نمود که اگر بخش کوچکی از یارانه انرژی که در کشور پرداخت می­‌شود در حوزه بهینه‌­سازی انرژی سرمایه­‌گذاری شود، آینده انرژی ایران در جهت مثبت دستخوش تغییر خواهد شد.

دیرک شویده، متخصص انرژی و ساختمان پایدار و مشاور بین‌المللی بخش پروژه‌­های پایلوت، نمونه‌­ای از ساختار گزارش ممیزی انرژی را ارائه نمود و ضمن اظهار نظر در خصوص نتایج ممیزی­ انرژی ارائه شده، همراستا با مدیران پروژه­‌های پایلوت تاکید نمود که تهیه خط مبنا یکی از چالش­‌های اصلی ممیزی انرژی در ساختمان است.

در انتهای کارگاه، پرسش و پاسخ با حضور تمامی ارایه دهندگان کارگاه برگزار و شرکت‌کنندگان سوالات خود در ارتباط با نحوه اجرا و جزییات طرح­‌های بهینه‌­سازی انرژی را مطرح و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

جمع­‌بندی مطالب ارایه شده:

یکی از تفاوت‌­های مهم ممیزی انرژی درجه سرمایه‌­گذاری با انواع دیگر ممیزی انرژی، ارایه برنامه اندازه­‌گیری و صحه­‌گذاری در این نوع ممیزی انرژی است.

انتخاب راهکارهای بهینه­‌سازی انرژی و برنامه اجرایی آن جزیی از ممیزی انرژی با درجه سرمایه­‌گذاری است.

در ممیزی انرژی با درجه سرمایه‌­گذاری پس از اجرای راهکارهای بهینه‌­سازی انرژی، نتایج صرفه‌­جویی­‌های محقق شده به صورت دقیق ارایه می­‌شوند.

با توجه به عوامل یاد شده، بهترین نوع ممیزی انرژی در قالب بازار بهینه‌­سازی انرژی و محیط زیست، ممیزی انرژی با درجه سرمایه‌­گذاری است.

در ساختمان‌­های پایلوت پروژه بهینه‌­سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان، با مشارکت مالکین ساختمان­‌های دولتی و خصوصی و همچنین همکاری شرکت­‌های خدمات انرژی، ممیزی انرژی با درجه سرمایه‌گذاری و راهکارهای منتخب در حال پیاده­‌سازی است.

کلمات کلیدی