پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان سه کارگاه آموزشی در سه فرهنگسرای تهران برگزار کرد

کارگاه‌های بهینه‌سازی انرژی در ساختمان، در فرهنگسراهای تهران، برگزار شد

photo of Arasbaran

پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان سه کارگاه آموزشی در سه فرهنگسرای تهران با موضوع مدیریت مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی، برای شهروندان تهرانی برگزار کرد.

نسیم شکاری؛ مدیر ملی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان ضمن معرفی این پروژه هدف از برگزاری چنین کارگاه‌های آموزشی را آشنایی شهروندان تهرانی با مباحث بهینه سازی انرژی و همچنین آشنایی با مباحث جدید علمی در حوزه انرژی عنوان کرد.

وی با اشاره به اینکه ارتقا آگاهی یکی از ارکان اساسی بهینه‌سازی انرژی در ساختمان است ابراز امیدواری کرد، شرکت‌کنندگان در این کارگاه‌های آموزشی پس از اتمام این دوره، با انتخاب یک راهکار بهینه‌سازی در اجرای اقدامات صرفه جویانه نقش آفرینی کنند. وی از شرکت کنندگان خواست با تکمیل فرم‌های مربوط به ساختمان‌ها در وبسایت EEEB.IR از حمایتهای پروژه بهینه‌سازی انرژي و محیط زیست در ساختمان برخوردار شوند.

شینا انصاری مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، در سومین سمینار آموزشی که در فرهگسرای ارسباران برگزار شد با اشاره به اینکه کشور ایران یکی از 10 کشور نخست تولید کننده گازهای گلخانه ای است و مصرف انرژی در کشور حدود 4 برابر استانداردهای جهانی است، به ضرورت بهینه‌سازی انرژی تاکید کرد.

وی با تاکید بر اینکه قوانین بالادستی فراوانی در حوزه بهینه‌سازی انرژی در کشور وجود دارد گفت: برای اجرایی شدن این قوانین باید بین همه سازمان‌های مرتبط با این حوزه همکاری و هماهنگی وجود داشته باشد و پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان می‌تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

وی استقرار نظام مند و مستمر برنامه های بهینه سازی انرژی بی توجه به تغییرات مدیریتی، توجه به ظرفیت‌های مردمی در مدیریت مصرف انرژی، وجود یک بانک اطلاعاتی از وضعیت موجود و توجه به تعمیرات و نگهداری و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را به عنوان ضروریات بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها بر شمرد.

مهدی صالحی مدیر کل معماری و ساختمان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران نیز در این نشست  گفت:شهرداری تهران توسعه استفاده از انرژی‌های نو و تجدید پذیر را دنبال می‌کند. وی گفت: «در برنامه هایمان تصمیم داریم از ساختمان‌هایی که از انرژی های تجدید پذیر استفاده کنند، حمایت مالی کنیم

وی اضافه کرد، ترجیح بر این است که مبحث 19 (بهینه سازی انرژی در ساختمان) الزام نداشته باشد بلکه داوطلبانه باشد و در پی آن از ساختمانهایی که داوطلبانه از این مبحث پیروی می‌کنند حمایت به عمل آید.

در این کارگاه های آموزشی که در سه فرهنگسرای شفق، ابن سینا و ارسباران برگزار شد، پنج متخصص خبره و استاد دانشگاه‌های برجسته کشور در حوزه بهینه‌سازی انرژی در مصرف الکتریکی، حرارتی، استفاده از انرژی خورشیدی در ساختمان، هوشمند‌سازی ساختمان‌ها و در نهایت چشم اندازی به آینده ساختمان‌ها ارایه کردند.

فایل‌های آموزشی ارایه شده در این سمینارها به پیوست قابل دریافت است.

کلمات کلیدی