پنجمین جلسه کمیته راهبری پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست برگزار شد

پنجمین جلسه کمیته راهبری پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست

پروژه بین‌المللی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست روز سه شنبه پانزده بهمن 1398 میزبان اعضای پنجمین نشست کمیته راهبری پروژه بود. این پروژه با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست، برنامه عمران سازمان ملل متحد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد.

نشست کمیته راهبری این پروژه با حضور علی وطنی مجری ملی پروژه، کلودیو پرویداس نماینده برنامه عمران ملل متحد در ایران، تیم اجرایی پروژه و نمایندگان سازمان‌های مرتبط برگزار شد.

کلودیو پروویداس در این نشست گفت: «یکی از نقش‌های کمیته راهبری این است که مشکلات پیش روی پروژه را درک کرده و برای آنان راه حل بیابد. نقش دفتر عمران سازمان ملل نیز کمک و تسهیل در انجام فرآیندهای پروژه و استفاده از پتاسیل‌های موجود بین‌المللی برای پیشبرد اهداف آن است.»

دکتر علی وطنی مجری ملی پروژه بین‌المللی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست گفت:‌«رویکرد مثبت همه ذی‌نفعان و تصمیم‌گیران این است که پروژه به اهداف خود برسد. ایران دارای یکی از بزرگترین ذخایر و منابع نفت و گاز در دنیا است اما از سوی دیگر، یکی از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده‌ انرژی است و سهم بالایی در آلودگی محیط زیست دارد. همچنین با افزایش آثار حامل‌های انرژی و آلودگی حاصل از مصرف انرژی بالا، همه باید تلاش کنند تا کشور در مصرف انرژی به شاخص‌های جهانی نزدیک شود. صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (جف) و دفتر عمران سازمان ملل متحد این پروژه را برای رسیدن به اهداف خود رصد کرده و به آن کمک می‌کنن

سپس نسیم شکاری مدیر ملی پروژه با ارایه دستاوردها و عملکرد پروژه در سال گذشته گفت: «اهداف کمی بزرگی برای پروژه در نظر گرفته شده بود در که در این رابطه، ارزیابان میان دوره‌ای پروژه آنان را دست نیافتنی یافتند. اگر سه بخش اصلی پروژه اجرایی شود در نهایت شاهد تاثیر آن در شاخص‌های مصرف انرژی در بخش ساختمان خواهیم بود.»

شکاری ادامه داد: «در ساختمان‌های پایلوت این پروژه، راهکارهای بهینه‌سازی انرژی از طریق شرکت‌های خدمات انرژی با مدل‌های کسب و کار رایج در دنیا که قابل کاربرد در ایران هستند، اجرا می‌شود. هدف اصلی پروژه ایجاد و تحول بازار بهینه‌سازی انرژی مطابق با آیین‌نامه بازار است که در شورای عالی انرژی تصویب شده. تلاش بر آن است که بهینه‌سازی انرژی در ساختمان را حداقل در این پروژه تمرین کرده و به صورت پایلوت اجرا کنیم تا در نهایت رفتار و نگرش افراد را در این حوزه بهبود ببخشیم.»

از جمله مواردی که در پنجمین کمیته راهبری بررسی شد، تمدید یک ساله پروژه بدون افزایش هزینه، سیستم جامع اطلاعات و پایش انرژی (EMIS)، تعریف واحد ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی، ساخت ساختمان انرژی نزدیک به صفر (nZEB) و تاسیس صندوق بهره‌وری انرژی بود. در ادامه، هر یک از نمایندگان سازمان‌ها نظرات خود را درباره موارد اعلام شده ارایه کردند.

جلسه کمیته راهبردی هر شش ماه یکبار برای بررسی برنامه‌های کلی پروژه برگزار می‌شود. در این جلسه نمایندگانی از وزارت امور خارجه، سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، سازمان ملی استاندارد، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا)،‌ شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، شرکت ملی گاز ایران، شرکت توانیر، جامعه مهندسان مشاور ایران و انجمن شرکت‌های خدمات انرژی ایران حضور داشتند. تمامی اعضای حاضر در جلسه با تمدید یکساله پروژه و موارد مطرح شده دیگر موافقت کردند.

کلمات کلیدی