مهندس محقق، کارشناس پروژه بهینه سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان می گوید:

پروژه ساخت خانه های کم انرژی شهر اندیشه با سرعت قابل قبولی در حال انجام است.

پروژه ساخت خانه های کم انرژی شهر اندیشه با سرعت قابل قبولی در حال انجام است.

پروژه ساخت خانه های کم انرژی که هم اکنون در شهر جدید اندیشه در حال ساخت است با سرعت قابل قبولی در حال پیشرفت است و انتظار می رود تا آذر ماه 1400 به بهره برداری برسد.

به گزارش عادل محقق، کارشناس ملی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان، علیرغم اینکه صنعت ساختمان در ماههای اخیر با چالش های زیادی در تامین مصالح ساختمانی مواجه بوده است، پروژه ساخت خانه های کم انرژی با پیشرفت نزدیک به 70% در حال انجام است و انتظار می رود تا انتهای آذر ماه سال جاری به بهره برداری برسد.

پروژه ساخت خانه های کم انرژی در شهر جدید اندیشه که با مشارکت شرکت سرمایه گذاری مسکن تهران در حال انجام است، یکی از بهترین نمونه های همکاری بخش دولتی و خصوصی به حساب می آید. در این پروژه برای اولین بار و پس از برآورد، هزینه های مازاد تحمیل شده برای ساخت مسکن کم انرژی برای اقشار کم در آمد بصورت مشارکت 50 درصدی توسط پروژه بهینه سازی انرژی در ساختمان و محیط زیست و شرکت سرمایه گذاری مسکن پرداخت می شود.

آقای محقق می گوید: ساخت 176 واحد ساختمانی کم انرژی بیش از اینکه نمایشی از ساخت خانه های کم انرژی در کشور باشد، درس آموخته ی ارزشمندی خواهد بود که نه تنها در مقیاس پایلوت بلکه در یک مقیاس انبوه دست آوردهای خود را به جامعه مهندسی و بخش تصمیم‌گیرنده در حوزه ساخت مسکن ارائه می‌دهد.

در این پروژه برای اولین بار سعی شده است تا از ظرفیت شرکت های دانش بنیان در حوزه نانو و تولید مصالح ساختمانی مرتبط با حوزه بهره‌وری انرژی در ساختمان بر اساس بودجه و ظرفیت تعیین شده در پروژه مشارکتی استفاده شود. در پایان پروژه، نتایج، چالش ها و منافع حاصل شده از اجرای مقایسه طرح های شبیه سازی با اجرای این ساختمان‌ها در اختیار متخصصان این حوزه قرار خواهد گرفت.

فایل های شبیه سازی انرژی این ساختمان ها برای اولین بار در سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی ساختمان (EMIS) بارگزاری می شود و در ادامه با نظارت بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نظارت فنی و اجرایی آن با مشارکت پروژه بهینه سازی انرژی در ساختمان انجام می شود. این طرح در هر سه مرحله طراحی، ساخت و بهره‌برداری به صورت یکپارچه کنترل و پایش می شود. همچنین نتایج اقدامات انجام شده با ارائه شناسنامه انرژی برای ساختمان‌های مذکور و کسب رده و برچسب معیار مصرف انرژی به عنوان نمونه عملی اجرا شده در اختیار صاحب نظران، سرمایه‌گذاران، متخصصان و فعالان صنعت ساختمان قرار خواهد گرفت.

تصاویر

خانه های کم انرژی شهر اندیشه خانه های کم انرژی شهر اندیشه خانه های کم انرژی شهر اندیشه

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *