نقش صندوق بهینه سازی انرژی و بیمه صرفه جویی انرژی در بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست

نقش صندوق بهینه سازی انرژی و بیمه صرفه جویی انرژی در بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست

یادداشت تخصصی شماره یک: تجربه کشور چین تهیه‌کننده: محمد کیوانفر

بر اساس شواهد موجود کارکرد یک مدل بازار صرفه جویی انرژی که هدف آن صدور گواهی صرفه جویی یا به طور کلی صرفه جویی انرژی باشد، بدون منابع کمکی تامین مالی (در هر قالبی و با هر عنوانی) و بیمه غیرممکن است. متاسفانه به دلیل کم بازده بودن (در حقیقت اقتصادی نبودن) بازار بهینه‌سازی انرژی در ایران امکان جذب سرمایه و مشارکت دادن بانک‌ها و موسسات مالی بسیار دشوار است. لذا باید پذیرفت که اجرای مدل بازار بهینه‌سازی انرژی در ایران تنها با تامین منابع مالی کافی امکان پذیر خواهد بود. در همین ارتباط نقش بیمه به عنوان کاهنده ریسک در موارد مختلف مطرح می شود اما این نقش در حوزه مرتبط با بازار بهینه‌سازی انرژی بدون شک به عنوان یک آغازگر و نه تسهیل‌گر است و بررسی‌ها در کشورهای توسعه یافته نیز این مورد را اثبات می‌کند. در حقیقت بر اساس تجربه‌های حاصل شده، بیمه صرفه‌جویی انرژی یا بیمه با هر عنوان دیگری آغازگر فرآیند بازار بهینه‌سازی انرژی است و همچنین فراتر از تضمین صرفه جویی انرژی، تضمین‌کننده بقای سیستم و مدل بازار بهینه سازی طراحی شده خواهد بود.

در همین راستا بررسی تجربیات برخی کشورها در دستور کار پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست قرار گرفته است تا با الگو برداری از این تجربیات و توسعه مدل ملی امکان بکارگیری این نهادهای کلیدی در بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست ایران تسهیل شود. اولین تجربه مورد بررسی، برنامه افزایش کارایی عرضه کننده های انرژی در چین (CHUEE) است. این برنامه با مبلغ 790 میلیون دلار امریکا در 226 پروژه از سال 2006 انجام شد. اصلی‌ترین فعالیتی که در این برنامه انجام شد کاهش ریسک برای موسسات و بانک ها بود. در چین در مورد تامین مالی وام های انرژی پایدار، بانک‌های چینی معمولا با در نظر گرفتن دارایی‌های ثابت به عنوان وثیقه، ریسک اعتباری را قبول می‌کردند اما برای تعداد کمی از شرکت های کوچک‌تر این امکان میسر بود. این برنامه بر روی ایجاد ظرفیت یک موسسه مالی و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در انرژی پایدار متمرکز است. در واقع خدمات مشاوره‌ای به موسسات مالی ارائه می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند نمونه کارهای خود را در زمینه بهینه‌سازی انرژی محلی و پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر توسعه دهند و از سودآوری این پروژه‌ها مطمئن باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به https://unfccc.int/climate-action/momentum-for-change/activity-database/momentum-for-change-ifc-china-utility-based-energy-efficiency-chuee-program مراجعه کنید.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *