منافع چندگانه بهینه‌سازی انرژی

منافع چندگانه بهینه‌سازی انرژی

در عصر حاضر، بهینه‌سازی انرژی یک نیاز اساسی در تحقق اهداف اصلی سیاست‌های اقلیمی و انرژی به شمار می‌رود. چنانکه صرفه‌جویی انرژی به عنوان تنها بهره حاصل از بهینه‌سازی در نظر گرفته شود، برخی از گزینه‌های بهینه‌سازی انرژی، به ویژه در کشورهای با قیمت پایین انرژی، صرفه اقتصادی نخواهند داشت.

در سال­‌های اخیر به این ایده که بهینه‌سازی انرژی می­تواند منافع گسترده‌­تری در جهت بهبود رفاه و و ثروت بشری داشته باشد توجه بیشتری شده است. این منافع شامل منافع مختلف در سطح اقتصاد کلان (مانند تغییر در تراز تجاری انرژی و اشتغال)، افزایش دسترسی به انرژی و مقرون به صرفه بودن خدمات انرژی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌های هوا، افزایش سلامت عمومی و بهبود وضعیت مالی نهادهای ملی می­‌شود. بنابراین، بهینه‌سازی انرژی می­‌تواند فراتر از تمرکز سنتی بر کاهش تقاضای انرژی، منجر به طیف گسترده­‌ای از تاثیرات اقتصادی و اجتماعی شود. به این مجموعه منافع به اصطلاح "منافع چندگانه بهینه‌سازی انرژی" گفته می­‌شود.

طرح "برآورد منافع ناشی از طرح­‌های بهینه­‌سازی انرژی در کشور" بود با هدف کمی سازی منافع چندگانه حاصل از طرح‌های بهینه‌سازی انرژی در ایران و همسو با اهداف پروژه EEEB انجام شد که نتایج ابتدایی و طرح اولیه آن از طریق سایت پروژه منتشر می‌شود. در طرح مذکور بخشی از منافع چندگانه مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت که از آن جمله می‌توان به مواردی نظیر منافع عرضه انرژی (هزینه­‌های ظرفیت جلوگیری شده، هزینه‌­های (T&D) Transmission & Distribution جلوگیری شده، بار پیک جلوگیری شده و افزایش قابلیت اطمینان)، منافع اجتماعی و محیط زیستی (انتشار گازهای گلخانه‌ای، انتشار آلاینده‌های هوا، اثرات سلامتی، انتشار مواد مخرب لایه ازن و صرفه‌جویی مصرف آب) و منافع اقتصادی (بهره‌­وری کارکنان، امنیت انرژی، صرفه‌جویی بودجه عمومی و اشتغال‌­زایی) اشاره کرد.

اهم بخش‌هایی از گزارش "منافع چندگانه بهینه‌سازی انرژی" است که سرفصل های آنان به شرح زیر است: 

- روش‌شناسی ارزیابی منافع چندگانه بهینه‌سازی انرژی

- تجربیات بین‌المللی 

- ارزیابی دستاوردهای پروژه EEEB

 

متن کامل این گزارش را در قسمت کتابخانه و یا از این لینک دریافت کنید 

 

 

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *