سرور سامانه پایش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان نصب شد

«پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان»، سرور سامانه پایش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان را، در محل پژوهشکده علوم و فناوری شریف ، نصب کرد.

«پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان»، سرور سامانه پایش و مدیریت مصرف انرژی در ساختمان را، در محل پژوهشکده علوم و فناوری شریف ، نصب کرد.

در مرحله اول، این سرور اطلاعات انرژی 10 ساختمان پایلوت در «پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» و 15 ساختمان جدیدالحداث را پایش و ذخیره سازی می‌کند و در مرحله دوم اطلاعات انرژی ساختمان‌های دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد.

به گفته طراحان این سامانه، پیش‌بینی می‌شود تا سال 1400 با همکاری و همیاری سازمانهای ذیربط، این سرور امکان ذخیره و پایش اطلاعات انرژی تمامی ساختمان‌های تهران را  در بر خواهد داشت.

عادل محقق، کارشناس پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان گفت: «در راستای اصلاح و ویرایش قوانین موجود در حوزه بهینه‌سازی انرژی در ساختمان لازم بود سامانه‌ای هوشمند برای پایش اطلاعات انرژی طراحی شود و بر پایه این سامانه شناسنامه انرژی برای ساختمان‌ها صادر شود.»

محقق گفت: این سامانه در سه مرحله طراحی، ساخت و بهره‌برداری ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و مطابق با این سامانه علاوه بر تعیین رده و برچسب انرژی، در نهایت میزان بهره‌وری انرژی در ساختمان مشخص شده و نتیجه این کاهش جهت معامله به بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی انتقال داده می‌شود.

وی افزود «با راه‌اندازی این سامانه نقش طراحان و ناظران  در پایش اطلاعات انرژی و رتبه بندی انرژی بساختمان‌ها ساماندهی شده و داده‌های آماری دقیق و قابل استنادی ذخیره‌سازی می‌شود.»

محقق در انتها اضافه کرد: این سامانه علاوه بر ساماندهی بهتر عملکرد ارزیابان انرژی، امکان نظارت بر عملکرد آنان را نیز فراهم می‌کند.

کلمات کلیدی

تصاویر

نصب سرور پایش داده