ساخت فایل آب و هوایی با فرمت مورد نیاز برای شبیه‌سازی برای بیش از 70 شهر

ساخت فایل آب و هوایی با فرمت مورد نیاز برای شبیه‌سازی برای بیش از 70 شهر

عادل محقق کارشناس ملی سامانه و ECBC

انتخاب مصالح ساختمانی مناسب،داشتن علم و آگاهی از اطلاعات آب و هوایی  منطقه و همچنین توانایی کار با نرم افزارهای شبیه‌سازی می‌تواند گام مهمی در جهت ارتقا بحث طراحی برای ساخت خانه‌های کم انرژی در کشور باشد. مهندسان و متخصصان این حوزه می‌توانند با علم و یقین حاصل شده  از نتیجه برنامه‌ریزی‌ها و شبیه‌سازی های لازم نقش خود را به عنوان افراد پیشرو در این حوزه بردارند.

یکی از اهداف اصلی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان (EEEB)، ارتقا دانش فنی در بحث طراحی و کسب تجربه و انتقال دانش برای اجرای ساختمان‌های کم انرژی است.

به دلیل مشکلات فنی و اجرایی و عدم دسترسی به اطلاعات آب و هوایی مناسب در اقلیم‌های کشور، مهندسان و طراحان  مجبور به استفاده از نرم‌افزارهایی می‌شدند که  اطلاعات آب و هوایی شهرها با استفاده از روابط میان‌یابی بین دو ایستگاه آب‌و‌هوایی موجود یافت می‌شد. استفاده از این نرم افزار‌ها برای کشوری با وسعت ایران و تنوع اقلیمی بسیار بالا مشکلات زیادی را در امر شبیه‌سازی اطلاعات و تخمین بیشنینه و کمینه سرمایش و گرمایش به وجود آورده بود و اغلب بر اثر عدم اطلاع از موضوع و همچنین قالب فرمت مورد نیاز، اطلاعات به نادرستی در نرم افزارهای شبیه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و اساتید ممتاز دانشگاه تبریز اقدام به ساخت فایل‌های آب‌وهوایی با فرمت ( EPW Energy Pluse Weather Format) برای بیش از 70 شهر کشور کرده است که این در حالی است قبلا تنها شش شهر از کشور دارای این فرمت اطلاعات بودند. این اطلاعات بر اساس داده‌های بالای ده سال ایستگاه‌های هوا شناسنایی در شهرهای مهم کشور تهیه شده و  پس از بررسی‌های نهایی به صورت رایگان در سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی بارگزاری خواهد شد تا متخصصان این حوزه بتوانند همواره و  به صورت کاملاً رایگان از این امکان بهره‌مند شوند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *