پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان 5 سمینار برای زنان شاغل برگزار کرد

زنان، ‌تغییرآفرینان عرصه بهینه سازی انرژی هستند

زنان نقش برجسته­ ای در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی ایفا می ­کنند. برای بحث بیشتر در این رابطه و همچنین توانمندسازی زنان برای استفاده از راهکارهای بهره ­وری انرژی در منازل و اداره های خود، پروژه «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» سلسله سمینارهایی در ۵ سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ‌بانک رفاه کارگران، وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، تحقیقات و فناوری و شهرداری تهران، برگزار کرد.

زنان به عنوان مهمترین نقش ­آفرینان بهینه ­سازی انرژی در جهان معرفی می­ شوند. زنان نه تنها به عنوان مصرف ­کنندگان اصلی انرژی در ساختمان­ ها بلکه به عنوان طراحان و محققان و مهمترین حامیان بهینه ­سازی انرژی همیشه نقش برجسته­ ای در این حوزه ایفا می ­کنند. به منظور بحث و بررسی در خصوص نقش زنان در مصرف بهینه انرژی و همچنین توانمندسازی زنان برای استفاده از راهکارهای بهره ­وری انرژی در منازل و اداره های خود، سلسله سمینارهایی در ۵ سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ‌بانک رفاه کارگران، وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری، تحقیقات و فناوری و شهرداری تهران، طی دو هفته گذشته، در تهران برگزار شد.

در این سمینارها، بیش از ۴۰۰ زن شاغل در این سازمان­ ها، آموزش نیم­ روزه ­ای در خصوص ساده­ ترین راهکارهای بهینه ­سازی انرژی در ساختمان دریافت کردند.

پروژه « بهینه­ سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» که با همکاری برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP)و معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری و با حمایت مالی تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF)، در تهران، از سال ۲۰۱۶ در حال اجراست،‌ در راستای برنامه­ های آموزش و فرهنگ­سازی مصرف بهینه انرژی، این سمینارهای مشارکتی برای زنان را برگزار کرد.

نسیم شکاری، مدیر ملی «پروژه بهینه­ سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» پس از معرفی این پروژه گفت: تغییرات اقلیم یک دغدغه جهانی است و ایران که متاسفانه جزء ۱۰ کشور تولیدکننده و انتشاردهنده گازهای گلخانه ­ای در جهان است؛ می­ تواند با مصرف بهینه انرژی، ‌نقش مهمی در مبارزه با تغییرات اقلیم ایفا کند.

شکاری اضافه کرد: حتی اگر بهترین فناوری­ها و زیرساخت­های مصرف بهینه انرژی را داشته باشیم، باز هم با تکیه بر نقش عامل انسانی و برنامه­ های آموزشی و فرهنگ­سازی براساس مطالعات آژانس بین المللی انرژی می­توان بین ۵ تا ۱۵ درصد مصرف انرژی را کاهش داد.

شکاری اضافه کرد ایران  سالانه بیش از ۴۵ میلیارد دلار را به یارانه انرژی اختصاص می­دهد و در صورت صرفه جویی  انرژی، این بودجه می­ تواند صرف امور مهمی همچون اشتغال­ زایی  و نوآوری و فعالیت های توسعه ای دیگر شود.

وی با اشاره به اینکه ساختمان­ها در ایران بیش از یک سوم مصرف نهایی کشور را به خود اختصاص می ­دهند و شاخص مصرف انرژیی بیش از ۲٫۵ برابر مصرف جهانی دارند گفت:‌ زنان به عنوان مدیران مصرف انرژی در خانه و محل کار، می­توانند نقش بزرگی را برای بهبود این آمارها ایفا کنند.

روت گومز سابرینو،‌ کارشناس بین ­المللی انرژی این پروژه نیز در این سمینارها با تاکید بر اینکه بهره­ وری انرژی در سطوح مختلف تاثیر زیادی بر جامعه می­ گذارد گفت:‌ «مصرف بهینه انرژی نه فقط برای محیط زیست که به دلیل اثر مثبتی که بر سلامت، ‌امنیت و ایمنی شهروندان می­ گذارد اهمیت دارد.»

گومز تاکید کرد: زنان در بهره­وری انرژی در حوزه مصرف و مدیریت مصرف، سیاست گذاری، تحقیق و پژوهش و فروش محصولات و خدمات بهینه­ سازی انرژی در سراسر جهان، نقش بسیار مهمی را ایفا می­کنند و زنان ایرانی نیز نشان داده­ اند می­توانند در حوزه مدیریت مصرف انرژی تاثیر گذار باشند.

تسهیلگران و آموزشگران این سمینارها با تاکید بر اینکه زنان مدیران خانه ها هستند و باعث تغییر رفتار مصرف خانواده می ­شوند، با توضیح ساده ­ترین روش­های بی­هزینه یا بسیار کم ­هزینه مدیریت مصرف انرژی برای شرکت ­کنندگان از آنها خواستند فقط یک راهکار بدون هزینه مصرف انرژی را از همان روز اجرایی کنند.

در این سمینارهای تعاملی، شرکت کنندگان دغدغه ها و مشکلات و مسایل پیش روی مصرف بهینه انرژی در ساختمان­ها را مطرح کردند و متعهد شدند که حداقل یک راهکار بهره­وری انرژی را در منازل و اداره­های خود اجرا کنند.

فایل ارایه تسهیلگران این سمینارها در لینکهای زیر قابل دسترس است.

کلمات کلیدی

تصاویر