توسعه بازار بهره وری انرژی، با اجرای پایلوت راهکارهای بهینه سازی انرژی در ساختمانها

با اجرای طرح پایلوت راهکارهای بهینه سازی انرژی در ساختمانها، بازار بهره وری انرژی و کسب و کار این حوزه توسعه می‌یابد.

با اجرای طرح پایلوت راهکارهای بهینه سازی انرژی در ساختمانها، بازار بهینه سازی انرژی و کسب و کار این حوزه توسعه می‌یابد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهدی شکوری، معاون پروژه «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار»، در کارگاه تخصصی تبادل تجربیات بین‌المللی مدل کسب و کار شرکت های خدمات انرژی گفت: این کارگاه آموزشی به منظور تبادل تجربیات کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و استفاده از این تجربیات در این حوزه برگزار می شود.

وی در ادامه گفت: در بخش دوم پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان، اجرای پایلوت طرح بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمانها مبتنی بر مدل کسب و کار شرکت های خدمات انرژی در دستور کار قرار دارد و این پروژه به دنبال ایجاد یک جریان به منظور توسعه و ترویج موضوع استفاده بهینه از انرژی مبتنی بر مدل فوق است.

درادامه این نشست دکتر وطنی مجری ملی پروژه نیز بر ضرورت برگزاری این نشست ها و کارگاه های تخصصی تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه شرکت های خدمات انرژی در راه توسعه این حوزه گام بر می دارند نباید از هرگونه تلاش و پیگیری خسته شوند تا به نتیجه مطلوب و دلخواه برسند.

وی همچنین افزود: شرکت های خصوصی فعال در حوزه انرژی به جای رقابت باید با یکدیگر رفاقت کنند و جلسات مشاوره و تبادل تجربیات را با محورهای مختلف برگزار کنند تا به هدف اصلی این طرح که بهینه سازی مصرف انرژی است دست یابند.

وطنی در ادامه پیشنهاد استمرار برگزاری نشست هایتخصصی را مطرح کرد و گفت: هریک از شرکت های خدمات انرژی موضوعی را برای هر جلسه در نظر داشته باشند و با سایر همکاران خود در این نشست های تخصصی بررسی کنند.

آقای «درک شوئیده» مشاور بین المللی پروژه نیز در این نشست به تشریح تجربیات خود از کشور آلمان در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی پرداخت. وی در ادامه با تبیین نمونه­های موفقی از پروژه های مشابه در کشورهای حوزه اتحادیه اروپا از جمله ایتالیا، پرتغال و یونان، به تشریح نقش شرکت های خدمات انرژی و حمایت های بخش دولتی در شکل گیری بازار بهینه سازی انرژی پرداخت. در ادامه مدل توسعه داده شده برای اجرای این بخش از پروژه به اطلاع شرکت کنندگان رسانده شد.

کارگاه تخصصی تجربیات بین‌المللی مدل کسب و کار شرکت های خدمات انرژی با هدف توسعه بازار بهره وری انرژی و در راستای تحقق اهداف پروژه «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» با حضور نمایندگان و متولیان بخش دولتی و شرکت های خدمات انرژی برگزار شد.

ارایه آموزش آقای «درک شوئیده» مشاور بین المللی پروژه در لینک زیر قابل دسترسی است:

 

فایل ها

کلمات کلیدی