تدوین نظام اندازه‌گیری، گزارش‌‌دهی و صحه‌گذاری کاهش انتشار آلاینده‌‌‌ها و گازهای گلخانه‌‌ای برای طرح‌‌های بهینه‌سازی انرژی

تدوین نظام اندازه‌گیری، گزارش‌‌دهی و صحه‌گذاری کاهش انتشار آلاینده‌‌‌ها و گازهای گلخانه‌‌ای برای طرح‌‌های بهینه‌سازی انرژی

با توجه به تاکید بر لزوم تهیه و تدوین روش اندازه‌گیری و صحه‌گذاری اقدامات بهینـه‌سازی انرژی (M&V) در آیین‌نامه اجرایی "ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر"، ایجاد یک سیستم یکپارچه اندازه‌گیری، گزارش‌دهی و صحه‌گذاری (MRV) با لحاظ کردن روش‌های صحه‌گذاری صرفه‌جویی انرژی در کنار انتشار گازهای گلخانه‌ای طی یک سسیستم سیاهه‌‌نویسی یکپارچه ملی مد نظر قرار داده شد تا منجر به ایجاد چارچوبی برای توسعه سیاست‌ها، ارزیابی اثربخشی آن‌ها، تصمیم‌گیری و ایجاد یا اصلاح قوانین مرتبط در کشور شود.

همگام با اهداف پروژه "بهینه‌سازی انرژی و محیط ­زیست در ساختمان" و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان حفاظت محیط زیست مطابق با اهداف و وظیفه قانونی خود و در راستای اجرای "آیین‌نامه بازار بهینه­‌سازی انرژی و محیط زیست" مبنی بر تهیه و تدوین نظام اندازه‌گیری، گزارش‌‌دهی و صحه‌گذاری (MRV) کاهش انتشار آلاینده­‌‌ها و گازهای گلخانه­‌ای برای طرح‌­های بهینه­‌سازی انرژی مطالعات مربوط به تدوین نظام پایش، گزارش‌­دهی و صحه‌گذاری (MRV) همراه با اجرای عملی آن به صورت پایلوت را در دستور کار مشترک با پروژه، قرار داد.

معرفی نظام‌­های اندازه‌­گیری، گزارش ­دهی و صحه­‌گذاری

عبارت "اندازه­گیری، گزارش‌دهی، صحه­‌گذاری" یا "MRV" در اصل بر اساس متن کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل (UNFCCC) که خواسته است گزارش­‌های ملی کشورها در مورد میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای‌ آنها قابل اندازه‌گیری، گزارش‌دهی و صحه­گذاری باشند، مطرح شده‌ است. همچنین در ادبیات این کنوانسیون در مورد اقدامات متناسب ملی کاهش انتشار (NAMAs) نیز مطرح شده که اقدامات این چنینی باید حایز این ویژگی‌ها باشند. این ویژگی‌ها فضا را برای بررسی‌های بین‌المللی از عزم جهانی به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به وسیله یکپارچه‌کردن ادبیات گزارش‌دهی کشورهای مختلف فراهم کرده و نیز امکان سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی، انتقال تکنولوژی، دانش و تجربه را میسر می‌سازد. همچنین لازمه حضور کشورهای دنیا در کنوانسیون تغییر اقلیم و معاهدات وابسته آن نظیر توافقنامه پاریس، ارایه گزارش‌های منظمی مانند گزارش ملی (NC) و گزارش‌های به‌روزرسانی دوسالانه (BUR) بوده و لازمه ارائه این گزارش‌ها، برخورداری از سیستم منسجمی برای اندازه‌گیری و گزارش‌دهی گازهای گلخانه‌ای و اقدامات انجام‌شده در سطح ملی برای کاهش انتشار این گازها است.

اجزای نظام MRV عبارتند از:

  • اندازه‌گیری (M): جمع‌آوری و اندازه‌گیری داده‌ها و پارامترهای کلیدی مهم برای ارزیابی پیشرفت کلی پروژه و اثربخشی اقدامات کاهش.
  • گزارش‌دهی (R): اطلاع‌رسانی انتشار گازهای گلخانه‌ای، مقادیر کاهش و منابع جانبی و ارائه و گزارش‌دهی داده‌های اندازه‌گیری‌شده به شکل شفاف و استاندارد.
  • صحه‌گذاری (V): کنترل داده‌های ارائه‌شده و ارزیابی صحت، کامل‌بودن، تطابق و دقت داده‌ها و اطلاعات گزارش‌شده توسط فرآیند صحه‌گذاری شخص ثالث مستقل.

برای برآورد میزان دستیابی به اهداف کاهش انتشار و همچنین اثر سیاست‌­ها و پروژه­‌های کاهش انتشار لازم است یک نظام اندازه­‌گیری، گزارش­‌دهی و صحه­‌گذاری برقرار شود که نظام MRV کاهش انتشار نامیده می­‌شود. این نظام MRV می‌­تواند برای پیش بینی اثرات (قبل از انجام) و یا برآورد مقادیر واقعی اثرات (پس از انجام) مورد استفاده قرار گیرد.

برای ارزیابی اثر سیاست­‌ها و پروژه‌­ها بر انتشار گازهای گلخانه‌­ای روش­‌های مختلفی وجود دارد. خلاصه‌­ای از این روش­‌ها، داده‌­های مورد نیاز، نوع گزارش­‌دهی و نحوه صحه‌­گذاری هر یک از این روش­‌ها در جدول زیر آورده شده است.

 

 

اهم بخش‌های گزارش "تدوین نظام اندازه‌گیری، گزارش‌‌دهی و صحه‌گذاری کاهش انتشار آلاینده‌‌‌ها و گازهای گلخانه‌‌ای برای طرح‌‌های بهینه‌سازی انرژی" پیوست است. 

برای دریافت گزارش کامل به بخش کتابخانه سایت یا این لینک مراجعه فرمایید. 

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *