تجربه استفاده از دیگ چگالشی در یک ساختمان پایلوت

تجربه استفاده از دیگ چگالشی در یک ساختمان پایلوت

ساناز ناعمی کارشناس پروژه‌های پایلوت

دیگ چگالشی (Condensing Boiler) قابلیت بازیافت انرژی گرمایی تلف شده از دودکش را دارد. در این دیگ، گازهای خروجی، از روی یک مبدل حرارتی عبور کرده و گرمای خود را صرف پیش گرمایش آب ورودی به بویلر می‌کنند سپس، بخار آب موجود در این گازها به دمای نقطه شبنم رسیده و پس از تقطیر، از بویلر تخلیه می‌شود به عبارت دیگر، در دیگ‌های چگالشی حرارت ایجاد شده توسط گازهای داغ اگزاست جذب می‌شود و بخار آب موجود در گازهای خروجی با از دست دادن گرمای نهان تبخیر به آب تبدیل شده و گرمای نهان به آب داده می‌شود که این عمل بازدهی دیگ را ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش می‌دهد.

از مزایای دیگ چگالشی می‌توان به مواردی چون؛ استفاده از بخار آب موجود در محصولات احتراق و بالا بردن راندمان بویلر حداکثر تا ۹۹ درصد،کاهش فضای جانمایی و کاهش آلایندگی صوتی و کاهش در مصرف انرژی و کاهش مصرف گاز تا ۴۰ درصد اشاره کرد.

پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان (EEEB) دو دیگ چگالشی 550 کیلو واتی را در یکی از ساختمان‌های پایلوت خود استفاده کرده است. این ساختمان 18 واحدی، یازده هزار متر زیربنا دارد. پروژه، با قراردادی مشارکتی و با همکاری ذی نفع دیگ‌های چگالشی را در این ساختمان نصب کرده و پیش‌بینی می‌شود با اجرای این راهکار، سالانه 40 درصد از مصرف گاز ساختمان کاسته شود.

استفاده از دیگ‌های چگالشی با چالش‌هایی نیز همراه است برای مثال؛ دودکش بویلرهای معمولی از جنس آهن یا گالوانیزه یا سیمانی است که با توجه به ایجاد خورندگی محصولات احتراق بویلر چگالشی باید یک دودکش از جنس UPVC از داخل آن عبور کند همچنین، با توجه به اینکه این راهکار بهینه‌سازی، تجهیزی با راندمان بالا است، سایر تاسیسات موتورخانه نیز باید تجهیزاتی با راندمان بالا باشند.

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *