چهارمین جلسه راهبردی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست برگزار شد

بهینه‌سازی مصرف انرژی در ساختمان‌های نمونه (پایلوت) آغاز می‌شود

بر اساس پروژه بین المللی «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» مطالعات ممیزی انرژی در 10 ساختمان منتخب و آغاز پروژه پایلوت اجرای راهکارهای صرفه جویی انرژی در بیش از 40 ساختمان دولتی انجام شد.

بر اساس پروژه بین المللی «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» مطالعات ممیزی انرژی در 10 ساختمان منتخب و آغاز پروژه پایلوت اجرای راهکارهای صرفه جویی انرژی در بیش از 40 ساختمان دولتی انجام شد.

«بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» یک پروژه بین المللی است که با هدف افزایش کارایی انرژی ساختمان های مسکونی و تجاری-اداری در حال اجرا است. این پروژه با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست، برنامه عمران سازمان ملل متحد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد.  امروز نشست کمیته راهبردی این پروژه با حضور علی وطنی مجری ملی پروژه، کلدیو پرویداس نماینده  برنامه عمران ملل متحد در ایران، متیو کندی کارشناس ارشد فنی پروژه از کشور ایرلند و نمایندگان سازمان های مرتبط با پروژه برگزار شد.

در بخش نخست علی وطنی مجری ملی پروژه «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» بیان کرد: پروژه با همکاری کشورهای مختلف در حال انجام است و باید کیفیت یک پروژه ملی و بین­المللی را در اجرا داشته باشد. اگر چه بخش دولتی آغازگر راه است اما بخش خصوصی باید آن را تداوم و استمرار دهد و در این میان هر دو بخش کمک کننده و یاری گر یکدیگر در این مسیر باشند.»

وطنی در بخش بعدی به اهمیت فعالیت شرکت های خدمات انرژی اشاره کرد و گفت: برای حرکت در مسیر بهره وری انرژی باید شرکت های خدمات انرژی فعال شوند و از ظرفیت آنها به همراه تجربیات بین المللی، برای شتاب حرکت، استفاده کرد. بر این اساس ظرفیت سازی برای شرکت های خدمات انرژی و حمایت از شرکت های دانش بنیان و آموزش نیز باید انجام شود.

در بخش بعدی کلدیو پرویداس نماینده سازمان ملل در ایران عنوان کرد: «انجام این پروژه بین المللی تجربه منحصربه فردی را برای تمام مشارکت کنندگان به همراه دارد. زیرا تنها محدود به حوزه فناورانه نیست و مسائل اجتماعی و اقتصادی را نیز شامل می شود. حوزه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان موضوعی جدید در دنیا نیست اما فعالیت بسیاری برای رسیدن به حد مطلوب در این حوزه نیاز است. »

وی همچنین ابراز کرد: در حال حاضر هر روز  فعالیت فناورانه و خلاقانه تازه ای به این حوزه ورود پیدا می کند پس باید حرکت در این مسیر را سرعت ببخشیم. دفتر برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP)  نیز آماده همکاری با ایران در این حوزه است تا فعالیت ها با سرعت بیشتری پیش رود و نقش موثری در ارتقای این پروژه داشته باشیم.

همچنین نسیم شکاری مدیر ملی پروژه توضیحاتی درباره روند انجام و اجرای پروژه ارائه داد و گفت: یکی از اقدامات مهمی که برای اجرای آن در تلاش هستیم تهیه  دستورالعمل اجرایی آیین نامه بازار انرژی است تا با این اقدام شکل گیری بازار انرژی تسهیل شود. همچنین بیش از 40  ساختمان مناسب برای اجرای بخش اول پروژه پایلوت بهینه سازی انرژی در ساختمان انتخاب شدند و به زودی قرارداد با شرکت های خدمات انرژی منعقد می شود.

شکاری درباره فعالیت های حوزه آموزش و فرهنگسازی نیز گفت: با برگزاری 5 کارگاه  آموزش عمومی و فرهنگسازی برای بانوان شاغل در سازمان های دولتی انجام شد تا شاهد ارتقاء سطح آگاهی آنها باشیم.  از سویی آموزش برای خبرنگاران محیط زیست و آموزش به دانش آموزان نیز صورت گرفته است. البته طراحی پوستر، کتابچه و استفاده از سایر رسانه ها برای فرهنگسازی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها نیز انجام شده است.

وی همچنین از انعقاد قرارداد با شرکت های بازرسی انرژی برای اجرای طرح های پایلوت و همکاری برای بازنگری استانداردهای ملی برچسب ساختمان در همکاری با سازمان ملی استاندارد و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشورخبر داد.

در ادامه جلسه سازمانهای ذیربط نقطه نظرات خود را با پروژه به اشتراک گذاشتند و در پایان مقرر شد کمیته های تخصصی به منظور بررسی چالش ها و رفع آن به صورت منظم بین سازمان های ذیربط و پروژه تشکیل شود.

فایل ارایه شده خانم شکاری مدیر ملی پروژه در این جلسه به پیوست ارایه شده است:

 

کلمات کلیدی