بستر ارائه مدل بازار بهینه‌سازی مصرف انرژی فراهم شد

نشست افتتاح “پایلوت راهکارهای بهینه سازی انرژی در ساختمان­های منتخب تهران با هدف توسعه مدل کسب و کار شرکت­های خدمات انرژی و امکان­سنجی توسعه بازار بهره­وری انرژی” با حضور فعالان حوزه بهینه سازی مصرف انرژی به عنوان یکی از گام‌های مهم در مسیر پروژه « بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» برگزار شد.

نشست افتتاح “پایلوت راهکارهای بهینه سازی انرژی در ساختمان­های منتخب تهران با هدف توسعه مدل کسب و کار شرکت­های خدمات انرژی و امکان­سنجی توسعه بازار بهره­وری انرژی” با حضور فعالان حوزه بهینه سازی مصرف انرژی به عنوان یکی از گام‌های مهم در مسیر پروژه « بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» برگزار شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» یک پروژه بین المللی است که با هدف افزایش کارایی انرژی ساختمان های مسکونی و تجاری-اداری در حال اجرا است. این پروژه با همکاری مشترک صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست، برنامه عمران سازمان ملل متحد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از سال ۲۰۱۶ فعالیت خود را آغاز کرد.  نشست افتتاح “پایلوت راهکارهای بهینه سازی انرژی در ساختمان­های منتخب تهران با هدف توسعه مدل کسب و کار شرکت­های خدمات انرژی و امکان­سنجی توسعه بازار بهره­وری انرژی” با حضور فعالان حوزه بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان به عنوان یکی از گام های پروژه در مسیر اجرا برگزار شد.

علی وطنی مجری ملی پروژه «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان، اصلاح قوانین و تحول بازار» در این نشست اظهار کرد: مصرف انرژی در ایران ۴ برابر استاندارد جهانی است. پس با اجرایی کردن این پروژه در تلاش هستیم تا حرکتی متفاوت نسبت به گذشته را دنبال کنیم. چرا که از سال ۲۰۲۰ بر اساس تعهدات باید انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهیم که اگر این اتفاق رخ ندهد ملزم به پرداخت جریمه می شویم.

همچنین در این نشست نسیم شکاری مدیر ملی پروژه توضیحاتی درباره این پروژه ارائه داد و بیان کرد: توسعه کسب و کار شرکت های خدمات انرژی یکی از اهدافی است که پروژه دنبال می کند تا در نهایت مدل مناسبی برای بازار انرژی در کشور ارائه شود و در سطح ملی شاهد شکل گیری این بازار منطبق با آیین نامه بازار باشیم.

شکاری ادامه داد: سال ها از آغاز اقدامات در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی در کشور می گذرد و شاهد صرفه جویی ها در این زمینه نیز بودیم. در این پروژه با همکاری های بین المللی و تعامل مدیران ساختمان ها و نقش آفرینان این حوزه با شرکت های خدمات انرژی به دنبال این هستیم تا مشکل و نقص پروژه های قبلی رفع شود. البته کمک به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که دغدغه جهانی است نیز به عنوان ضرورت باعث همکاری صندوق تسهیلات محیط زیست با آن پروژه شد.

ایجاد تحول در بازار بهینه سازی مصرف انرژی 

وی همچنین عنوان کرد: «پروژه بهینه سازی مصرف انرژی و محیط زیست در ساختمان ها» از سال ۲۰۱۶ فعالیت خود را آغاز کرد و تا سال ۲۰۲۰ نیز ادامه دارد. پروژه از سه بخش اصلی تشکیل شده است. بازبینی و بازنگری قوانین در این حوزه بخش نخست آن است تا در نهایت یک سامانه ملی ایجاد شود و در تمامی مدل های بازار اطلاعات ساختمان ها پایش شود. در بخش دوم بهبود سیستم های گرمایشی به همراه سیستم آبگرمکن خورشیدی در ساختمان های مسکونی و دولتی مد نظر است تا با اجرای پایلوت ها بتوانیم بهبود مصرف انرژی را شاهد باشیم. ایجاد تحول در بازار بهینه سازی مصرف انرژی و شرکت های خدمات انرژی نیز بخش سوم پروژه را تشکیل می دهد. در این بخش فرهنگسازی و آموزش عمومی به ساکنان ساختمان ها نیز در نظر گرفته شده است.

ارائه مدل بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

در ادامه محسن سلیمانی به نمایندگی از دفتر برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP)  با اشاره به اینکه این پروژه در ارائه و معرفی طرحی نو پیش قدم شده است بیان کرد: در مسیر اجرای پروژه باید خلاقیت را چاشنی کار کنیم در این صورت به نتایج بهتری می رسیم. فعالیت ها در حوزه بهینه سازی مصرف انرژی در کشور انجام شده است اما منجر به شکل گیری یک جریان نشدند. اما در این پروژه ایجاد یک جریان مد نظر است تا فضای مناسبی برای همکاری دولتی ها با یکدیگر و بخش خصوصی و مردم فراهم شود. در این موضوع علاوه بر نگاه مهندسی نیاز به دیدی اجتماعی و اقتصادی است.

سلیمانی در ادامه ابراز کرد: بنابراین در انتهای این پروژه انتظار وجود ۱۰۰ ساختمان که بهینه سازی مصرف انرژی در آنها انجام شده است وجود ندارد بلکه باید مدل بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها به تصمیم گیران ارائه شود. در این مسیر از تجربه سایر کشورها نیز استفاده می کنیم اما موفقیت زمانی است که مدل خاص ایران را توسعه دهیم.

کلمات کلیدی