برگزاری جلسه راهبردی برای بازنگری استاندارد ملی معیار مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی

جلسه راهبردی

جلسه راهبردی برای بازنگری استاندارد ملی معیار مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی برگزار شد.

وقتی صحبت از بررسی میزان مصرف انرژی در ساختمان می‌شود، ساختمان‌ها به صورت کلی به دو بخش ساختمان‌های جدیدالاحداث و ساختمان‌های در حال بهره‌برداری تقسیم می‌شوند. ساختمان‌های جدید با رعایت نکات مربوط به مبحث 19 مقررات ملی ساختمان طراحی شده و عملکرد آنان بررسی می‌شود. اما برای سنجش مصرف انرژی در ساختمان‌های مسکونی و غیر مسکونی در حال بهره‌برداری، استانداردهای ملی معیار مصرف انرژی وجود دارد. در این راستا «پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان (EEEB)» طرحی را با همکاری پژوهشگاه استاندارد تعریف کرده است تا با بازنگری قوانین موجود، اجرای اجباری این استانداردها در بخش ساختمان‌ها تسهیل و تسریع شود.

مهدی شکوری، معاون مدیر ملی «پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان» درباره این طرح گفت: «در حال حاضر اجرای صحیح مقررات در زمینه استانداردهای معیار مصرف انرژی در ساختمان‌ها به علت پیچیدگی‌های موجود به طور کامل اجرایی نشده است. در این راستا، پروژه پایلوت در پنجاه ساختمان اداری در شهر تهران متمرکز شده است و هدف آن است که نتایج این طرح منجر به بازنگری قوانین موجود و امکان استفاده از آنان به شیوه ساده و کاربردی شود.»

در آخرین روز آذر ماه، جلسه هم‌­اندیشی در خصوص روش­‌های بازبینی استاندارد معیار مصرف انرژی برگزار شد تا گزارش تحلیل و بررسی میزان مصرف انرژی پنجاه ساختمان غیر مسکونی و تعیین برچسب انرژی ارائه شده و به بحث گذاشته شود.

میثم ریاحی ارائه‌دهنده این گزارش گفت: «پنج گام در جهت تحلیل بررسی میزان مصرف انرژی پنجاه ساختمان غیرمسکونی و تعیین برچسب انرژی برای آنان برداشته شد. در این گام‌ها پس از انتخاب ساختمان‌ها، مصرف انرژی اولیه محاسبه و شدت مصرف انرژی ایده‌آل ساختمان نیز مشخص شد که نهایتا با تعیین نسبت این دو به یکدیگر گرید مصرفی ساختمان مشخص شد. نتایج اولیه به دست آمده در بررسی ساختمان‌های مورد مطالعه نشان داد که به 76 درصد از ساختمان‌های دولتی تهران برچسب انرژی تعلق نمی‌گیرد.»

ریاحی ادامه داد: «اجرای این پروژه با چالش‌هایی نیز مواجه بود. نبود تعریف مشخص از فضاهای کنترل شده، نبود دستورالعملی مشخص برای اعتبارسنجی کنتورهای برق و گاز و همچنین وجود فضاهایی با کاربردهای متفاوت از مشکلات این پروژه بود.»

ریاحی صحبت‌های خود را با ارائه چند پیشنهاد پایان داد و گفت: «باید دامنه کاربرد استاندارد را افزایش داد تا برای ساختمان‌هایی با کاربری‌های متفاوت، مناسب باشد. در شرایط کنونی با این دامنه کاربرد نمی‌توان به ساختمان یک دانشگاه برچسب انرژی داد زیرا این ساختمان تنها یک کاربری ندارد. همچنین لازم است انرژی مصرفی فضاهایی چون اتاق سرور و اتاق آسانسور جداگانه بررسی شود. نکته دیگر آن که جامعه آماری از ساختمان‌های مناسب و کاربردی با اقلیم‌های متفاوت ایران در نظر گرفته شود.»

دیگر اعضای جلسه نیز بر این نکته تاکید کردند که اطلاعات جمع‌آوری شده از ساختمان‌ها باید دقیق و صریح باشد و همچنین معیار مصرف انرژی مشخص شود و در این میان خلاهای مختلف دیده شود.

در پایان جلسه طرح اقدام برای بازنگری و اجرای استاندارد ملی معیار مصرف انرژی در ساختمان‌های اداری، غیراداری و مسکونی تعریف شد و به تصویب حاضران رسید.

کلمات کلیدی