استفاده از جلبک در نمای ساختمان

استفاده از جلبک در نمای ساختمان

پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان از پروژه استفاده از پنل های زیستی جلبکی در نمای ساختمان به عنوان یکی از راهکارهای صرفه جویی در مصرف انرژی بازدید کرده و در مورد ظرفیت گسترش آن در سطح کشور خبر داد.

حمایت از توسعه فن‌آوری هایی که در بخش ساختمان با رویکرد بهینه سازی انرژی قابل کاربرد هستند یکی از ماموریت های پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان است. در این راستا، چند راهکار مانند CHP، سیستم های فتوولتاییک، آبگرمکن های خورشیدی، بویلرهای چگالشی، سیستم های کنترل هوشمند گرمایشی و سرمایشی و غیره شناسایی شده و در پروژه های پایلوت بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان مورد استفاده قرار گرفته اند.

یکی دیگر از این فن‌آوری ها، استفاده از پنل های زیستی جلبکی نمای ساختمان است که در سال های اخیر مورد توجه کشورهای پیشرفته دنیا واقع شده و در حال حاضر در برخی از کشورها مانند آمریکا، آلمان، هلند و سایر کشورهای اروپایی در حال اجرا  و تجاری سازی شده است.

این پنل ها، از لحاظ زیبایی شناسی، می توانند به صورت پنجره دوجداره یا در قالب لوگوی ساختمان مورد استفاده قرار گیرند و از لحاظ فنی می توانند در تامین حرارت و تولید سوخت و یا جنبه های دارویی مورد استفاده واقع شوند.

محیط کشت جلبک ها همچنین در حذف دی اکسید کربن موجود در هوا بسیار موثر است و لذا استفاده از این پنل ها در محیط های پر ازدحام و پر رفت و آمد و دارای تجمع انسانی زیاد مزایای بسیاری خواهد داشت.

از این رو، پس از اجرای توافق نامه با گروه مهندسی شیمی پردیس فنی دانشگاه تهران، یک پروژه پژوهشی با کاربرد اینگونه نماها در ساختمان های اداری و مسکونی در پروژه EEEB تعریف شد. این پروژه دارای دو بخش کلیدی مدلسازی کاربرد این نوع نماها در ساختمان های هدف و اجرای پایلوت می باشد که هر دوی آنها در این قرارداد به به اجرا رسیده است رسید.

تجربه استفاده از پنل های زیستی جلبکی در نمای ساختمان به وضوح نشان داد که پتانسیل خوبی در داخل کشور وجود دارد و امید است که این فن‌آوری به سمت تجاری سازی در کشور سوق داده شود.

تصاویر

استفاده از جلبک در نمای ساختمان استفاده از جلبک در نمای ساختمان استفاده از جلبک در نمای ساختمان استفاده از جلبک در نمای ساختمان

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *