از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد

از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد

پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان (EEEB) در راستای اهداف مشخص شده در بخش مولفه دوم، با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اقدام به طراحی سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان کرده است.

در این راستا، روز سه شنبه، بیست و دوم مهرماه 1399، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی (BHRC) میزبان جمعی از دولتمردان حوزه انرژی و ساختمان بود.

این برنامه که با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا و شرایط کنونی کشور، در فضای باز و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، با سخنرانی دکتر شکرچی زاده، رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی آغاز شد. شکرچی‌زاده با اشاره به اینکه یک ششم یارانه انرژی دنیا در ایران پرداخت می‌شود، گفت: «اقدامات بهینه‌سازی انرژی در ساختمان از سال 1389 با تصویب قانون‌ها و آیین‌نامه‌های مربوطه آغاز شده است اما فعالیت‌های صورت گرفته تا کنون در این رابطه قابل دفاع نیست.»

محمد شکرچی‌زاده ضمن معرفى ويژگى‌هاى سامانه گفت که برگزاری این مراسم با حضور مقامات عالی‌رتبه نشان‌دهنده اهمیت موضوع است.

رییس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی ادامه داد: «تا سال 1420 در  ایران روزانه پانصدهزار متر مکعب گاز صرفا در بخش ساختمان نیاز خواهد بود. این نکات اهمیت شکل‌گیری سامانه ملی را نشان می‌دهد اگرچه این سامانه نیازمند حمایت از سوی ارگان‌های دیگر است.»

مالک شریعتی نیاسر، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون انرژی نیز در ادامه به سناریوهای یارانه‌های عادلانه، توزیع علی السویه اشاره کرد و گفت: «توزیع یارانه‌ها در ایران به صورت عادلانه نیست به نحوی که دهک‌های بالای جامعه بسیار بالاتر از دهک‌های پایین از یارانه انرژی بهره می‌برند.»

گام های تاثیرگذار ایران در راه بهینه‌سازی انرژی

در ادامه کلودیو پرویداس نماینده مقیم دفتر برنامه توسعه، سازمان ملل به توسعه شهرنشینی به عنوان یکی از دلایل مصرف بالای انرژی در دنیا اشاره کرد و گفت: «ایران با وجود تحریم‌ها توانسته است گام‌های بسیار خوبی در بهینه‌سازی انرژی، کمک به فناوری‌های سبز و محیط زیست بردارد و در این مسیر برنامه توسعه عمران سازمان ملل نیز از اجرای پروژه‌هایی مانند سامانه پایش انرژی ساختمان‌ها حمایت می‌کند.»

نماینده مقیم برنامه توسعه عمران سازمان ملل متحد در ایران از هموار بودن مسیر توسعه فناوری‌های حوزه انرژی و محیط زیست با استفاده از ظرفیت‌های فناورانه ایران گفت: «اجرای این پروژه گامی تاثیرگذار برای حفاظت از محیط زیست و کاهش مصرف انرژی است. این پروژه راهبردی ضمن کمک به مصرف انرژی و کاهش هدررفت آن، ایجاد اشتغال و اقتصاد را به دنبال دارد.»

اقبال شاکری نماینده و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم سخنرانی کرد.

مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در ادامه، میزبان دکتر پیروز حناچی، شهردار تهران بود. ایشان ضمن اشاره به فعالیت های شهرداری در راستای کاهش مصرف انرژی در شهر تهران گفت: «مصرف برق روزانه در تهران معادل 20 هزار گیگاوات ساعت است که مشترکان خانگی با سهم 75 درصدی بیشترین مصرف را دارند همچنین متوسط مصرف گاز شهری در استان تهران 77 میلیون متر مکعب برابر با تولید روزانه سه فاز پارس جنوبی است که بخشی از این مصرف مربوط به بخش خانگی است.»

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در مراسم رونمایی از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی با بیان اینکه نقش انرژی در ساختمان موضوع حائز اهمیتی است، گفت:‌ «وزارت نفت و وزارت راه و سایر نهادها متعهدانه بحث کاهش مصرف انرژی در بخش ساختمان را دنبال می‌کنند. در این راستا وزارت راه و شهرسازی نیز آخرین ویرایش مبحث 19 را نیز منتشر کرده و به دنبال آن است که آن را در فرآیندهای طراحی و اجرا، پیاده‌سازی کنیم و در بحث مصرف بهینه انرژی نشر مقررات و آموزش را با وزیر علوم مطرح کرده تا مقررات مربوط به ساختمان‌ها را در دانشگاه برای آموزش مهندسان داشته باشیم.»

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد:«اگر موضوع برچسب‌های انرژی دنبال شود می‌توانیم در بحث پرداخت یارانه رفتار متفاوتی با افراد پرمصرف و کم مصرف داشته باشیم همچنین در این مرحله می‌توان بیمه را هم متصل کرد. سامانه پایش اطلاعات انرژی ساختمان می‌تواند گامی باشد که ایران را برای رسیدن به کشوری پاک با کاهش مصرف انرژی کمک کند.»

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در این مراسم با بیان این‌که بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌ها باید به یک فرهنگ عمومی بدل شود، افزود: «بهینه‌سازی انرژی را می‌باید به یک ظرفیت تجاری تبدیل کنیم تا بخش خصوصی به میدان آمده و برای نوآوری‌های این حوزه سرمایه‌گذاری کند. همچنین تجاری سازی می تواند در بخش خدمات و استفاده از فناوری های هوش مصنوعی سیستم های IOT و غیره صورت گیرد.»

ستاری با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در بهینه‌سازی انرژی گفت: «این کسب‌وکارها نوآوری را در ذات خود دارند و نقشی اثربخش در ترویج فرهنگ بهینه‌سازی انرژی ایفا می‌کنند. بنابراین باید زیست‌بومی ایجاد شود تا به این حوزه ورود کنند اگر اقتصاد این فرآیند با مساعد کردن محیط تبدیل ایده‌ها به کسب و کار شکل بگیرد، شاهد تحول در ایجاد ارزش افزوده و اشتغال ضمن حفظ منابع ارزشمند انرژی خواهیم بود.»

ضرورت ایجاد زمینه‌های ترغیبی و تشویقی

وی از آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پیاده‌سازی ایده‌های نوآورانه حوزه بهینه‌سازی انرژی به ویژه در ساختمان‌ها گفت و ادامه داد: «رعایت این استانداردها نیازمند مشوق‌ها و حمایت‌هایی است که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچون گذشه از آن حمایت می‌کند. آماده‌ایم از شرکت‌های دانش‎‌بنیان و استارتاپ های حوزه انرژی ساختمان حمایت کنیم تا به این حوزه ورود پیدا کنند.»

در پایان مراسم دکتر عروجی نماینده کنسریوم آسیاوات و فرابرد شبکه سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی و زیر سامانه های مربوط به آن را معرفی کرد و از این سامانه با حضور تمامی مقامات عالیرتبه به صورت رسمی رونمایی شد.

تفاهم‌نامه سه جانبه

در حاشیه این برنامه نیز، تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و معاونت مسکن و شهرسازی شهرداری تهران بسته شد. موضوع این تفاهم‌نامه راه‌اندازی شناسنامه ملی انرژی در ساختمان است که به سامانه ملی پایش اطلاعات در ساختمان متصل شود.

کلمات کلیدی

تصاویر

از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد از سامانه ملی پایش اطلاعات انرژی در ساختمان رونمایی شد

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *