اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (شماره 2)

از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی رونمایی شد

از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی رونمایی شد

بخش دوم پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان شامل اجرای پروژه‌های پایلوت در ساختمان‌های اداری- عمومی و مسکونی است. در این مولفه، راهکارهای بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اجرا می‌شود و نتایج حاصل از این راهکارها برای ترویج و توسعه اقدامات مشابه اطلاع رسانی می‌شود. هدف از اجرای راهکارهای بهینه‌سازی در پروژه‌های پایلوت دستیابی به صرفه‌جویی 20 درصدی انرژی و 25 درصدی سوخت در بخش ساختمان در کشور است. از این‌رو تعدادی از ساختمان‌های دولتی در سطح شهر تهران به عنوان ساختمان‌های پایلوت برای اجرای راهکارهای بهینه‌سازی انرژی انتخاب شده‌اند. ساختمان شهید بهشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (شماره 2) یکی از ساختمان‌های پایلوت اول است که در آن اقدامات بهینه‌سازی انرژی اجرا شده است.

برنامه رونمایی از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (شماره 2) با حضور علی وطنی مجری ملی پروژه «بهینه سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان» و مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، غلامرضا پناه معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و عیسی منصوری، معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و کلودیو پرویداس نماینده مقیم برنامه عمران سازمان ملل (UNDP) و جمع دیگری از مسئولان، افتتاح شد.

ایجاد آثار ماندگار و عینی در ساختمان بهشتی

پس از رونمایی از لوح مسی و بازدید از موتورخانه و تجهیزات نصب شده، غلامرضا پناه معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سخنرانی را آغاز کرد و گفت: «اقدامات معاونت علمی در حوزه بهینه‌سازی انرژی ساختمان بسیار قابل تحسین است و امیدوار هستیم اثرات این طرح مبارک به کلیه ساختمان های کشور تعمیم یابد. با توجه به اینکه عدد هدر رفت انرژی در حوزه برق و گاز ساختمان ها بسیار بزرگ است، در صورت توسعه این طرح شاهد صرفه جویی رقم بسیار بزرگی در انرژی کشور خواهیم بود.»

به گفته غلامرضا پناه، این طرح با استفاده از فناوری توانسته است بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به شکل قابل ملاحظه‌ای بهبود بخشد و ادامه داد: «این پروژه باعث کاهش ۱۸ درصدی مصرف برق و کاهش 32 درصدی مصرف گاز در ساختمان شماره ۲ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شده است. در صورتی که این طرح در همه ساختمان های وزارت و همه ساختمان های دولتی اجرا شود، م‌ توان شاهد صرفه‌جویی قابل‌ توجه‌ای در این حوزه باشیم. با توجه به محاسبه تساعدی هزینه‌های برق و گاز این طرح می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.»

معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزود: «در این طرح هوشمندسازی و پایش مستمر سیستم‌های گرمایش و سرمایش، کنترل هوشمند اینورتری پمپ‌های آب سرد و گرم چرخشی و برج خنک‌کننده، کنترل رادیویی فن‌کوئل و پایانه‌های حرارتی ساختمان، از جمله اصلاحات بنیادینی بود که در ساختمان شهید بهشتی انجام گرفت و باید از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و آقای علی وطنی مجری این پروژه ملی باید صمیمانه تشکر کرد. این طرح یک نمونه از کارهای اجرا شده در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که آثار مثبت آن را به عینه مشاهده می‌کنیم.»

فرصت‌های اشتغال‌زایی در حوزه بهینه‌سازی انرژی

عیسی منصوری معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز ضمن توضیح فرصت‌های کم نظیر اشتغال‌زایی در حوزه بهینه‌سازی انرژی، گفت: «این طرح همانگونه که مشاهده می‌کنید آثار بسیار ملموسی به همراه داشته است. معمولا در این گونه طرح‌ها پیشنهاداتی نیز به دولت ها پیشنهاد می‌شود، اما سیاست‌گذاری به تنهایی کافی نیست و باید نظام های ساختارمند انگیزشی نیز برای جذب بیشتر بخش خصوصی و دولتی اجرایی شود. با توجه به اینکه نهادهای بین‌الملی مانند برنامه عمران سازمان ملل تا پیشرفت کار تا سطح مشخصی منابع مالی تخصیص نمی‌دهند،  بنابراین ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امکان تامین اولیه منابع را برای گسترش این کار و تشویق شرکت‌های خدمات انرژی بر عهده بگیریم.»

عیسی منصوری در ادامه افزود: «در یکی از ساختمان وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از یک میلیارد تومان هزینه انرژی است که می‌توان با اجرای اصول اولیه بهینه سازی انرژی این هزینه ها را به شکل قابل ملاحظه ای حداقل تا 30 درصد کاهش داد.»

اجرای عملگرایانه پروژه

در ادامه برنامه، کلودیو پروویداس، نماینده مقیم برنامه توسعه عمران سازمان ملل (UNDP) در ایران، با اشاره به کوشش‌های ایران برای افزایش بهره‌وری در حوزه بهینه‌سازی انرژی گفت: «مراتب قدر دانی خود را از سوی سازمان ملل از مدیران این طرح به ویژه آقای دکتر علی وطنی ابراز می‌کنم. همچنین بابت خسارت‌های کرونا باید مراتب تاثر خودم را بیان کنم. با توجه به بیانات معاون توسعه وزارت تعاون، در مورد امام حسین باید بگوییم، امام حسین یک رهبر بزرگ مذهبی و اجتماعی بود که جامعه را به سمت رهایی از ظلم راهنمایی کرد و در این راه هزینه بزرگی نیز پرداخت کرد.»

کلودیو پروویداس افزود: «مشاغل زیادی منتظر پایان کرونا هستند تا به روال عادی و نرمال گذشته بازگردند اما شاید همین روال‌های نرمال مشکل اصلی باشند. من از معاونت علمی و وزارت تعاون تشکر می‌کنم که در راستای اصلاح این روندهای نرمال و همیشگی با استفاده از فناوری تلاش می‌کنند. در این پروژه نیز تنها در این ساختمان بیش از ۳٠ درصد صرفه جویی گاز رخ داد و من از اصحاب رسانه خواهش می‌کنم تا در راستای فرهنگ‌سازی و ترغیب دیگران برای مشارکت در این طرح، این اعداد امید بخش را اطلاع رسانی کنند.»

پروویداس ادامه داد: «ایران چهارمین کشوری نفتی است که در آن زیسته‌ام و خـوشحال هستم که مدیریت دولتی در کشور در تلاش است تا این پروژه به شکلی عملگرایانه اجرایی شود. باید بگویم در راستای اجرایی این طرح بر روی همکاری ما نیز می توانید حساب کنید.»

علی وطنی مجری ملی پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در بخش ساختمان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این برنامه، ضمن تسلیت ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین و توصیف نقش تاریخی امام حسین گفت: «بیش از هر چیز لازم می‌دانم از پزشکان و کادر درمان به عنوان سنگربانان سلامت عمومی تشکر کنم. در حال حاضر بیش از دو میلیون بشکه نفت خام در کشور پالایش و حدود سه میلیون معادل بشکه نفت خام، گاز طبیعی در کشور مصرف می‌شود که در مجموع نزدیک به پنج میلیون معادل بشکه نفت خام تولید انرژی در کشور است که بیش از ۳۷ درصد از این انرژی تولیدی در بخش ساختمان مصرف می‌شود. با توجه به اینکه طرح بهینه‌سازی انرژی در ساختمان بهینه‌سازی ۲۵ درصدی را به عنوان هدف اولیه خود قرار دارد، مشاهده می‌کنیم که صرفه‌جویی گاز در ساختمان شهید بهشتی وزارت تعاون بیش از 32 درصد است.»

چهار میلیون دلار صرفه‌جویی در بهینه‌سازی انرژی

مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه افزود: «بر اساس اهداف این طرح، ساختمان‌های مشارکت‌کننده در این طرح می‌توانند این انرژی صرفه‌جویی شده را در چرخه با عنوان گواهی‌نامه‌های صرفه‌جویی انرژی در بورس به فروش رسد. در این طرح بیش از ۱۵ فناوری به کار گرفته شده است و در این ساختمان بیش از نه فناوری به کار گرفته شده است.»

علی وطنی در ادامه افزود: «اگر تعداد شرکت‌های فناور مشارکت‌کننده در طرح افزایش یابد برای تعمیم این طرح به تمام ساختمان‌های کشور، یک رقم بسیار نجومی صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد. اگر قیمت معادل نفت خام صرفه‌جویی در این پروژه را محاسبه کنیم تا کنون بیش از چهار میلیون دلار صرفه‌جویی در بهینه‌سازی انرژی در ۱۹٠ ساختمان حاصل شده است.»

وطنی افزود: «امیدوار هستم با کمک سورنا ستاری معاون علمی و شریعتمداری وزیر رفاه به عنوان دو عضو کابینه طرح‌های مشابه‌ای را جهت تصویب به هیئت دولت ارایه کنیم. در صورتی عدم اجرایی پروژه‌های بهینه‌سازی و مصرف بی‌رویه انرژی و آلوده‌سازی محیط زیست، ممکن است جریمه‌ها و تعهدات مالی بین‌المللی برای کشور ایجاد شود و برای جلوگیری از رسیدن به این مرحله باید تلاش کرد تا هر چه زودتر پروژه‌های بهینه‌سازی انرژی در ساختمان همه گیر شده است.»

در ادامه این برنامه، مراحل اجرای پروژه در خراسان شمالی نیز معرفی شد. سیستم‌های گرمایش و سرمایش شرکت پیشران انرژی در این استان قابلیت رصد آنلاین را برای اپراتور ساختمان در این استان فراهم کرده است. در ارتباط مستقیم با این استان فعالیت‌های پروژه EEEB در این استان معرفی شد و مدیران محلی و مدیریت شرکت خصوصی فعال در این استان توضیحات مفصلی در این خصوص ارایه کردند.

پروژه اصلاح سیاست‌ها و تحول بازار برای افزایش کارایی انرژی در بخش ساختمان (EEEB)، با هدف افزایش کارایی انرژی ساختمان‌های مسکونی و تجاری- اداری که خود منجر به کاهش انتشار آلاینده‌های محیط زیستی خواهد شد، با مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان شریک ملی، برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) به عنوان شریک بین‌المللی و کمک بلاعوض صندوق تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) از آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی شروع به کار کرده است.

در پروژه «اصلاح سیاست ها و تحول بازا برای افزایش کارایی انرژی در بخش ساختمان»، تا کنون بیش از ۱۲٠٠ نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم به وجود آمده است و استارتاپ نیز بر اساس این پروژه در حال شکل‌گیری هستند.

 

کلمات کلیدی

تصاویر

از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی رونمایی شد از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی رونمایی شد از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی رونمایی شد از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی رونمایی شد از اتمام راهکارهای بهینه‌سازی انرژی در ساختمان شهید بهشتی رونمایی شد

فیلم ها

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *