اجرای راهکار هوشمندسازی و پایش آنلاین موتورخانه‌‏های گرمایشی مجموعه خوابگاه‏‌های دانشگاه تهران

اجرای راهکار هوشمندسازی و پایش آنلاین موتورخانه‌‏های گرمایشی مجموعه خوابگاه‏‌های دانشگاه تهران

فاز اول هوشمند سازی و پایش آنلاین موتورخانه‌های گرمایشی خوابگاه‌های دانشگاه تهران با حمایت پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان‌ها (EEEB)، توسط شرکت پیشران انرژی، در 34 موتورخانه گرمایشی از ساختمان‌های خوابگاه کوی دانشگاه، فاطمیه، مجموعه خوابگاه‌های چمران و تعدادی دیگر از ساختمان‌های این مجموعه معظم در بازه زمانی 1/10/99 تا 28/10/99 اجرا شد.

این موتوررخانه‌ها در گذشته از طریق ترموستات مکانیکی دیگ‌ها و در یک محدوده دمایی ثابت کنترل می‌شدند و در صورت افزایش یا کاهش قابل ملاحظه دمای هوای بیرون، دمای تنظیمی ترموستات با مراجعه حضوری کارکنان تاسیسات به موتورخانه تنظیم می‌شد که این امر در اغلب موارد با مشکلاتی برای تامین آسایش دانشجویان همراه بوده است.

به کمک این سامانه‌ها، عملکرد کلیه مشعل‌ها و پمپ‌ها به طور هوشمند و متناسب با تغییرات دمای هوای بیرون و به صورت لحظه‌ای کنترل می‌شود که این امر علاوه بر کاهش مصرف انرژی و استهلاک تجهیزات مکانیکی، تامین آسایش حرارتی را نیز به دنبال داشته است.

همچنین به کمک سامانه‌های کنترل هوشمند و پایش عملکرد تاسیسات گرمایشی، امکان تحلیل اطلاعات ارسالی از سنسورها و شناسایی مشکلات فراهم شده است که در اغلب موارد بدون مراجعه حضوری و در کوتاه‌ترین زمان برطرف خواهند شد تا بدینوسیله از به هم خوردن شرایط آسایش حرارتی جلوگیری شود.

پیش‌بینی می‌شود که به کمک اجرای این راهکارها بتوان در حدود ده تا 15درصد در مصرف گاز مجموعه صرفه‌جویی کرد که این مقدار در حدود 400.000 متر مکعب در سال خواهد بود.

 

گزارش تصویری راهکارهای اجرا شده را از طریق لینک زیر ببینید:

https://www.aparat.com/v/juXBo

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *