مراسم اختتامیه طرح آموزش بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در مدارس برگزار شد

آموزش مصرف بهینه انرژی، به بیش از ۶۷۰۰ دانش آموز تهرانی

مراسم اختتامیه طرح آموزش بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست به ۶۷۰۰ دانش آموز در مدارس تهران، با حضور مدیران سازمان­های ذیربط دولتی و خصوصی در حوزه انرژی و محیط زیست و مسئولان آموزش و پرورش استان تهران و معلمان تهرانی برگزار شد.

 

مراسم اختتامیه طرح آموزش بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست به ۶۷۰۰  دانش آموز در مدارس تهران، با حضور مدیران سازمان­های ذیربط دولتی و خصوصی در حوزه انرژی و محیط زیست و مسئولان آموزش و پرورش استان تهران و معلمان تهرانی برگزار شد.

پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان، با همکاری برنامه عمران سازمان ملل (UNDP)، تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرح آموزش  بهینه­سازی انرژی به دانش آموزان را در ۱۱۲ مدرسه در تمامی مناطق تهران به صورت پایلوت برگزار کرد.  در این طرح، بیش از ۶۷۰۰ دانش آموز، آموزش‌های مربوط به بهینه‌سازی مصرف انرژی و محیط زیست را به صورت مشارکتی و عملی آموختند و با ارایه بیش از ۳۸۰۰  اثر هنری و علمی، آموخته­های خود در حوزه  بهینه­سازی انرژی و محیط زیست را به نمایش گذاشتند.

علم، خود ثروت است

دکتر علی وطنی مجری طرح بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان و مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم اختتامیه این طرح با اشاره به اهمیت نقش معلمان و فرهنگیان در آموزش نسل آینده گفت:‌ «ما فرهنگ سازی را نه از دانشگاه، بلکه از زیر بنا و آموزش و پرورش شروع کردیم. اگر آموزش معلمان و سرمایه‌گذاری آنان حتی روی یک دانش آموز که در آینده در مقام تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد اثرگذار باشد، ما رسالت خود را انجام داده‌ایم.

وی افزود: «اگر بتوانیم در کشوری که مقام اول انرژی را در جهان را دارد، علم را به فناوری تبدیل کرده و فناوری را تجاری‌سازی کنیم دیگر نگران اشتغال دانش‌آموزان نخواهیم بود.»

اجزای پازل انرژی را در کنار یکدیگر قرار دهیم 

در ادامه برنامه از محسن سلیمانی روزبهانی دعوت شد تا درباره این پروژه بیشتر توضیح دهد. مدیر برنامه‌های محیط زیست و توسعه دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد گفت: «اگرچه ایران دارای یکی از عظیم‌ترین منابع انرژی در جهان است اما شهروندان آن از دو مشکل پدیده آلودگی هوا و مباحث اقتصادی و بیکاری جوانان رنج می‌برند. شاید بتوان به ریشه حل این دو مشکل از منظر بهینه‌سازی مصرف انرژی نگاه کرد.»

محسن سلیمانی روزبهانی ادامه داد: «بهینه‌سازی مصرف انرژی صرفا با رویکردهای فناورانه و مهندسی قابل حل نیست. در مورد بهینه­سازی  انرژی بخش­های مختلف همانند قطعات یک پازل می‌ماند که باید به درستی در کنار یکدیگر قرار گیرند.»

وی افزود: «پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان از سال ۲۰۱۶ در ایران شروع به کار کرده و تا سال ۲۰۲۰ ادامه دارد و کم کم تلاش می­کند قطعات این پازل را به درستی در کنار یکدیگر قرار ‌دهد و امید دارد همه بخشها نقش خود را به خوبی ایفا کنند.»

باید انرژی را برای نسلهای آینده حفظ کرد

در بخش دیگر این مراسم حجت نظری، عضو شورای شهر تهران، ری و شمیرانات با اشاره به لزوم مسئولیت اجتماعی در حوزه فرهنگ‌سازی انرژی گفت: «باید انرژی را برای نسلهای آینده نیز حفظ کرد و در عین حال به نسل بعدی آموخت که چطور می­تواند به توسعه پایدار دست پیدا کند.

۲۵ درصد صرفه جویی در ساختمانها

نسیم شکاری مدیر ملی پروژه نیز در این مراسم به طرح کلی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اشاره کرد و گفت: «این طرح در سه حوزه قوانین و مقررات، اجرای پروژه­های پایلوت بهینه‌سازی و صرفه‌جویی انرژی و آموزش و فرهنگ‌سازی و تغییر رفتار صورت می‌گیرد که هدف نهایی آن  تحول در بازار صرفه­جویی انرژی با توسعه کسب و کارهای شرکت­های خدمات انرژی است. هدف کمی این پروژه ۲۵درصد صرفه جویی در مصرف انرژی ساختمان‌های موجود و ۶۰درصد صرفه­جویی یا به عبارت دیگر جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان­های جدیدالاحداث است.»

دانش آموزان به ساختمان مدارس توجهی ندارند

ژما جواهری پور مدیر عامل موسسه مردم نهاد چراغ راگا که از سوی پروژه به عنوان بازوی اجرایی این برنامه انتخاب شده بود به برخی از یافته های این طرح اشاره کرد و گفت: « یافته‌های این طرح نشان می‌دهد که دانش آموزان به فضای مسکونی زندگی خود بسیار بیشتر از ساختمان مدرسه حساس هستند. همچنین، شاهد بودیم که بسیاری از دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم ایده مشخصی درباره شغل آینده خود ندارند و دغدغه اصلی آنان گذشتن از سد کنکور است درحالی که، بازار انرژی ایران به ایده‌پردازان خلاق نیاز دارد. »

نظام آموزشی تغییر کرده است

یکی دیگر از سخنرانان این مراسم دکتر پانته‌آ درّی، معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران بود که با اشاره به تغییر نظام آموزش کشور گفت: « آموزش و پرورش تلاش می­کند آموزش محیط زیست و بهینه‌سازی مصرف که به طور مستقیم بر ابعاد مختلف زندگی یک فرد تاثیرگذار است را به عنوان یک نیاز اساسی به دانش­آموزان آموزش دهد.»

نیمی از فضاهای آموزشی تهران فرسوده هستند

دکتر محسن بهارلو، معاون مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: «نیمی از فضاهای آموزشی شهر تهران در مقایسه با استانداردهای بهینه‌سازی مصرف انرژی، فرسوده محسوب می‌شوند. رفع این مشکل همت مسئولان را طلب می‌کند اما اصل قضیه فرهنگ‌سازی است تا نگرش دانش‌آموزان به موضوع مصرف انرژی تغییر یابد، مهارت‌های لازم توسط آنان کسب شود و در این مسیر خلاقیت را نیز به کار ببندند.»

مدارس به بخاری های هرمتیک تجهیز می­شوند

ساسان کاظمی‌نژاد، مدیر بهینه‌سازی انرژی شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت یکی دیگر از سخنران این مراسم بود که با اشاره به نیاز به عزم ملی و مشارکت تمامی بخش‌ها برای انجام پروژه‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: «سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور به توافق‌های خوبی بر سر خرید بخار‌ی‌های هرمتیک و جایگزینی آن با بخاری‌های معمولی رسیده است. این بخاری‌ها مصرف انرژی را پایین آورده و امنیت بیشتری نسبت به بخاری‌های معمولی دارند.»

منتظر اتفاقات خوبیم

صدرالدین علیپور مدیرکل مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران یکی دیگر از سخنرانان این مراسم نیز با حمایت از اجرای این طرح در مدارس گفت: «کشورهای با مساحت کمتر و ناتوان در تولید انرژی، توانسته‌اند با اهمیت به مقوله بهینه‌سازی مصرف انرژی از کشور ما سبقت بگیرند. در این شرایط ما عجله داریم که با وجود طرح‌های خوب، در عمل نیز اتفاقات خوب بیفتد.»

شرکت کنندگان این مراسم اختتامیه پس از پایان مراسم، از نمایشگاه فعالیتهای هنری دانش آموزان در حوزه مصرف بهینه انرژی دیدن کردند.

کلمات کلیدی

تصاویر